Разлика помеѓу преработките на „Григориј Распутин“

Додадени 1.019 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Григориј Распутин''' (руски Григо́рий Ефи́мович Распу́тин 10 јануари 1869 — 29 декември...)
 
'''Григориј Распутин''' ([[руски]]: Григо́рий Ефи́мович Распу́тин 10 јануари 1869 — 29 декември 1916) бил руски монах.
 
 
Григориј Распутин бил роден на 22 јануари 1869 година во селото Покровско, Тоболска губернија, Сибир. Тој е познат како “лудиот монах“. Влијанието на Распутин во [[Руска империја|Руската империја]] најмногу до одраз дошло како резултат на болеста на престолонаследникот Алексеј Николајевич Романов, кој страдал од хемофилија (болест од која се ослепува). Откако докторите не ножеле да му помогнат на принцот, една од пријателките на царицата им раскажала за свештеникот на кралското семејство. Распутин како по чудо успеал да му помогне на принцот Алексеј.