Разлика помеѓу преработките на „Менопауза“

Додадени 47 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Менопаузата''' е природна појава во животот на жената кога престанува нејзината [[менструаци...)
 
с
 
== Симптоми ==
[[категорија:женски репродуктивен систем]]
 
Повеќето жени или воопшто ќе немаат симптоми, или ќе имаат само благи симптоми што ќе траат само неколку месеци. Но за некои жени, симптомите можат да бидат мачни и да траат неколку години. Тие се:
*Напади на жештина
 
== Извор ==
 
[[категорија:гинекологија]]
*http://www.mhcs.health.nsw.gov.au/mhcs/publication_pdfs/800/HTS-800-MAC.pdf Мултикултурен здравствен комуникативен сервис, Нов Јужен Велс, Јули 2002.
{{никулец}}
[[de:Menopause]]
[[en:Menopause]]