Разлика помеѓу преработките на „Староруски јазик“

Одземени 16 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Менува: pl:Język staroruski
с (Бот Менува: pl:Język staroruski)
 
Јазикот е настанал од [[старословенски јазик|старословенскиот јазик]] и презел поголем број од карактеристиките на старословенскиот јазик. Главна карактеристика е тоа што имал целосна вокализација па така зборот ''гордъ'' на старословенски ([[македонски јазик|македонски]]: ''град''), во старорускиот јазик се среќава како ''городъ''. Постоеле многу различни дијалекти кои се вклучиле во овој јазик и има записи на поголем број од нив. Денес пак, се прави само географска поделба на истите. Понатаму јазикот се развил во повеќе одделни јазици како што се: [[белоруски јазик|белорускиот]], [[руски јазик|рускиот]], [[украински јазик|украинскиот]] и [[русински јазик|русинскиот јазик]].
 
[[Категорија:Мртви словенски јазици]]
 
[[be:Старажытнаруская мова]]
[[nl:Oudrussisch]]
[[no:Gammeløstslavisk]]
[[pl:Język starowschodniosłowiańskistaroruski]]
[[ru:Древнерусский язык]]
[[sh:Staroruski jezik]]
[[szl:Starowschodńosłowjańsko godka]]
[[uk:Давньоруська мова]]
 
[[Категорија:Мртви словенски јазици]]
11.372

уредувања