Разлика помеѓу преработките на „Едначење по звучност“

с (Бот Додава: stq:Assimilation (Phonetik); козметички промени)
== Литература ==
* '''ПРАВОПИС НА МАКЕДОНСКИОТ ЛИТЕРАТУРЕН ЈАЗИК''', [[Институт за македонски јазик]] "Крсте Мисирков", трето издание на [[Просветно дело - Скопје]], [[1986]], ''Редакциски одбор'': ''[[Божо Видоевски]]'', ''[[Тодор Димитровски]]'', ''[[Кирил Конески]]'', ''[[Крум Тошев]]'' (претседател), ''[[Рада Угринова-Скаловска]]''
 
{{македонска граматика}}
 
[[Категорија:Правопис на македонскиот литературен јазик]]