Староруски јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 118 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Јазик; козметички промени)
Нема опис на уредувањето
Јазикот е настанал од [[старословенски јазик|старословенскиот јазик]] и презел поголем број од карактеристиките на старословенскиот јазик. Главна карактеристика е тоа што имал целосна вокализација па така зборот ''гордъ'' на старословенски ([[македонски јазик|македонски]]: ''град''), во старорускиот јазик се среќава како ''городъ''. Постоеле многу различни дијалекти кои се вклучиле во овој јазик и има записи на поголем број од нив. Денес пак, се прави само географска поделба на истите. Понатаму јазикот се развил во повеќе одделни јазици како што се: [[белоруски јазик|белорускиот]], [[руски јазик|рускиот]], [[украински јазик|украинскиот]] и [[русински јазик|русинскиот јазик]].
 
[[Категорија:МртвиИсточнословенски јазици во Азија]]
[[Категорија:Мртви јазици во Европа]]
[[Категорија:Словенски јазици]]
 
[[be:Старажытнаруская мова]]