Разлика помеѓу преработките на „Штокавско наречје“

Одземени 4 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
Врз осонва на тоа со кој од гласовите е заменет стариот глас [[јат]], штокавското наречје се дели на [[Екавски изговор]], [[Ијекавски изговор]] и [[Икавски изговор]], а во однос на развојот на акцентот и формата - на постари штокавски дијалекти и помлади штокавски дијалекти (новоштокавски).
 
[[Категорија:СловенскиХрватски јазицијазик]]
[[Категорија:Српски јазик]]