Разлика помеѓу преработките на „Персонификација“

нема опис на уредувањето
'''Персонификација''' е најпознатата и најчестата сложена [[тропа]]. Со оваа фигура на неживите нешта им се препишуваат особини на живи суштества. Всушност персонификација е кога се даваат човечки особина на нештата. Честа фигура е во [[поезија]]та.
 
== Пример ==
Анонимен корисник