Разлика помеѓу преработките на „Исмаил Кадаре“

Додадени 602 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Writer
'''Исмаил Кадаре''' е единствениот албански [[писател]] кој ужива голема меѓународна репутација. Тој ја започнува својата литературна кариера како поет во 1950-тите години. Во шеесетите, тој ја пренасочува својата креативна енергија кон прозата и многу скоро станува нејзин неоспорен мајстор и најпопуларен албански писател. Во 1992, е награден со [[Prix mondial Cino Del Duca]]; во 2005 ја освојува првата награда на [[Man Booker International]] и е неколкупати номиниран за Нобеловата награда.
|name = Исмаил Кадаре<br>Ismail Kadare
|image = Ismail Kadare-poet.jpg|thumb|left
|caption =
|birthdate = {{роден на|28|јануари|1936}}
|birthplace = [[Ѓирокастро]], [[Албанија]]
|deathdate =
|deathplace =
|occupation = [[писател]], [[поет]]
|nationality = {{Flagicon|Albania}} [[Албанци|Албанец]]
|period = 1954 – денес
|movement =
|notableworks =
|awards =
|influences =
|website =
}}
 
'''Исмаил Кадаре''' ([[албански јазик|албански]]: ''Ismail Kadare'', [[француски]]: ''Ismail Kadaré'') е единствениот албански [[писател]] кој ужива голема меѓународна репутација. Тој ја започнува својата литературна кариера како поет во 1950-тите години. Во шеесетите, тој ја пренасочува својата креативна енергија кон прозата и многу скоро станува нејзин неоспорен мајстор и најпопуларен албански писател. Во 1992, е награден со [[Prix mondial Cino Del Duca]]; во 2005 ја освојува првата награда на [[Man Booker International]] и е неколкупати номиниран за Нобеловата награда.
 
{{Никулец за биографија}}