Разлика помеѓу преработките на „Сили на Оската“

Одземени 45 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (File:Flag of France.svg)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Силите на Оската''' е поим по кој се подразбираат учесниците во [[Втора Светска војна]] што се бореа против силите на Сојузниците. Трите големи сили на Оската се [[Германија]], [[Италија]] и [[Јапонија]], исто така се познати како оската [[Рим-Берлин-Токио]]. На крајот од војната силите на Оската претрпеа пораз.
 
Image:Flag of Thailand.svg|[[Сијам]] ([[Тајланд]])
Image:Flag of Manchukuo.svg|[[Манчукуо]]
Image:Flag of France.svg|[[ВишиВишиевска Франција]]
Image:Slovakia WW2 flag.svg|[[Словачка]]
</gallery>