Разлика помеѓу преработките на „Птоломеј II Керавн“

Одземени 55 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Птоломеј II Керавн преместена како Птоломеј II Кераун преку пренасочување)
с
'''Птоломеј II КеравнКераун''' (? - [[279 п.н.е.]]) бил [[кралеви на Античка Македонија|крал]] на [[Македон]]ија од [[281 п.н.е.]] до [[279 п.н.е.]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Птоломеј II Керавн''' (? - [[279 п.н.е.]]) бил [[кралеви на Античка Македонија|крал]] на [[Македон]]ија од [[281 п.н.е.]] до [[279 п.н.е.]]
 
Бил најстар син на [[Птоломеј I Сотир]] (владетел на [[Египет]]) и неговата трета жена Евридика (ќрка на [[Антипатар]]). Неговиот помлад брат, исто по име Птоломеј, станал престолонаследник и, во [[282 п.н.е.]], седнал на престолот како [[Птоломеј II Филаделф|Птоломеј II]]. Птоломеј КеравнКераун го напуштил Египет и пристигнал на дворот на [[Лизимах]], кралот на [[Тракија]], [[Македон]]ија, и дел од [[Мала Азија]]. Неговата полусестра [[Арсиноја II]] била жена на Лизимах.
 
За време на престојот на дворот на [[Лизимах]], КеравнКераун се здружил со сестра си во дворска интрига, и ја придружувал до дворот на [[Селевк I Никатор|Селевк]] на исток да бара помош од него. Гледајќи можност за интервенција во своја полза во политиките на Лизимахова Тракија и Птолемаидски Египет, [[Селевк]] набргу се приготвил за поход против [[Лизимах]].
 
По поразот на Лизимах и неговата смрт во [[битка кај Курупедион|битката кај Курупедион]] во
[[281 п.н.е.]], против [[Селевк I Никатор]], Птоломеј КеравнКераун го убил Селевк I. Во 281 п.н.е. се сојузил со [[Пир Епирски]]. Птоломеј побарал од неговата полусестра [[Арсиноја II]], вдовицата на Лизимах, да се ожени за него. По церемонијата ги убил двајцата помлади синови на Арсиноја и самата Арсиноја II пребегала во Египет и се омажила за сопствениот брат [[Птоломеј II]].
 
Птоломеј КеравнКераун бил убиен во војните против [[Гали]]те од страна на [[Болгиј]] и [[Брен (3 век п.н.е.)|Брен]], кои мигрирале кон подоцнежна [[Галатија]].
 
''КеравнКераун'' значи „[[грмотевица]]“ или „[[гром]]“.
 
== Наворешни врски ==
* [http://www.livius.org/ps-pz/ptolemies/ptolemy_keraunos.html Птоломеј КеравнКераун] од Јона Лендеринг {{en}}