Разлика помеѓу преработките на „Акад“

Додадени 100 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
с
'''Акад''' ([[Сумерски јазик|Сумерски]]: ''Agade'') вил северните обласнти на Месопотамија биле населени од семитски премиња кои ја создале'' Акадската цивилизација''. Оваа цивилизација се развивала паралелно со Сумерите. Жителите на Акад зборувале јазик различен од Сумерите. Населението се занимавало со земјоделство. Најголемате моќ ја достигнале во времето на кралот СРГОН l (околу 2369-2314 година пр.н.е.). Тој успеал да ги обедини северните области и потоа да гизавладее и јужните краеви, а себеси се нарекол ''„крал на четирите страни на светот“''
 
[[Категорија:Акад| ]]
[[Категорија:Историја на Ирак]]
[[Категорија:Антички Близок Исток]]
 
[[ar:أكد]]