Разлика помеѓу преработките на „Нефтида“

Додадени 53 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: bo:ནའེ་ཧྥུ་ཏི་སི།; козметички промени
с (Бот Додава: bo:ནའེ་ཧྥུ་ཏི་སི།; козметички промени)
Нефтида ја пратела Изида при нејзиното лутање и неволјите кои ги доживеала барајќи ги распарчените делови на својот маж Озирис. Имала како и Изида место во Сончевиот чун кој излегол од првобитната вода каде што најверојатно била претставничка на квечерината. Според една легенда таа најверојатно била мајка на Анубис со Озирис, додека во текстовите Ра бил прогласен за негов татко. Таа била пратена од Ра да ја исчисти земјата од неверници, т.е да ги убие неверниците. Потоа побарала од Ра да се одмори и станала еквивалент на грчката Афродита. Станала божица на љубовта, плодноста и жената како и нејзина заштитничка. Во погребните папируси таа секогаш ја прати Изида додека таа и' помага на умрените, и како што помогнала на Озирис и Изида да ја победат лукавоста на нејзиниот маж Сет, така и' помагала на мртвите да ја надвладеат силата на смртта и гробот, и заради тоа била божица на подземниот свет.
 
== Референци ==
* Египетска религија - египетската идеја за задгробниот живот - Е.А. Волис Баџ
 
{{Египетски божества}}
[[az:Neftis]]
[[bg:Нефтида]]
[[bo:ནའེ་ཧྥུ་ཏི་སི།]]
[[br:Neftis]]
[[bs:Neftida]]