Разлика помеѓу преработките на „Долногермански јазик“

с
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за јазик
|име=ДолносаксонскиДолногермански јазик
|изворноиме= Neddersassisch
|изговор=
|сем1=[[Германски јазици]]
|сем2=[[Индоевропски јазици|индоевропско]]
|азбука=[[ДолносаксонскаДолногерманска азбука]]
|ранк=
|нација=
|мапа=
}}
'''долносаксонскиДолногерманскиот јазик''' ([[германски јазикгерм.]] ''NiedersächsischPlattdüütsch'') или '''долносаксонски јазик''' е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[Западни германскиЗападногермански јазици|западногерманските јазици]] и се говори во северна [[Германија]] и источна [[Холандија]]. Според некоја лингвистичка категоризација, овој [[јазик]] го опфаќа нискофраначкиотдолнофракискиот јазик и нискосаксонскиотдолносаксонскиот јазик. Овој јазик се зборува од страна на околу 5 .000 .000 луѓе.
 
== Надворешни врски ==