Отвори го главното мени

Промени

Додадени 52 бајти ,  пред 9 години
 
== Кралица на Англија (1509 – 1536) ==
{{Шаблон:Сопруги на Хенри VIII}}
 
Вториот брак на Кетрин се случил на [[11 јуни]] [[1509]] година, седум години по смртта на Артур. Таа тогаш се омажила со веќе крунисаниот Хенри VIII на приватна церемонија одржана во црквата Гринвич. Таа имала 23 години, а кралот скоро 18.