Тесноносни мајмуни: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
(Нова)
 
сНема опис на уредувањето
[[Hominidae]]
}}
'''Тесноносните мајмуни''' или '''мајмуните од [[Стар Свет|Стариот Свет]]''' ({{lang-la|Catarrhini}}) се парвред на [[примати]]. Заедно со [[Широконосни мајмуни|широконосните мајмуни]] влегуваат во инфраредот на [[мајмуновиднивистински мајмуни]], а заедно со [[авети]]те го образуваат подредот на [[сувоносни мајмуни]].
 
Тесноносните мајмуни може да се поделат на три главни групи: