Разлика помеѓу преработките на „Дефекација“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Pedestal-squat-toilet.jpg|thumb|210px|Дефекација во клечечка положба]]
 
Кога [[ректум]]от е полн, доаѓа до зголемување на внатрешноректалниот притисок кој ги шири ѕидовите на аналниот канал, овозможувајќи им на отпадните материи да влезат во каналот. Со притисокот ректумот се извиткува и со т.н. перисталтичен бран ги турка овие материи надвор од ректумот. [[Мускул]]ите на внатрешниот и надворешниот сфинктер го отвораат анусот и овозможуваат отпадните материи (изметотфецесот) да бидат исфрлени надвор.
 
Во нормални услови дефекацијата се одвива врз принцип на два механизма:
Анонимен корисник