Разлика помеѓу преработките на „Цхинвал“

Додадени 24 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Никулец за географија
с (Бот: Промена на шаблон: Географија-никулец)
с (Бот: Промена на шаблон: Никулец за географија)
'''Цхинвали''' ([[Осетиски јазик|осетиски]]: Цхинвал или Чъреба, [[Грузиски јазик|грузиски]]: ცხინვალი) е [[главен град]] на [[де факто]] независната и признатата од [[Русија]] и [[Никарагва]] Република [[Јужна Осетија]]. Според [[Грузија|грузиската]] званична административна поделба, Цхинвали е град во регионот [[Внатрешна Картли]]. Градот се наоѓа на реката [[Голем Лиакви]], на приближно 100 km североисточно од [[Тбилиси]], главниот град на Грузија.
 
{{Никулец заод географијаобласта на географијата}}
{{Главни градови во Европа}}
 
941.847

уредувања