Разлика помеѓу преработките на „Анаероб“

Додадени 48 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Никулец
с (Бот: Промена на шаблон: Никулец)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Никулец од областа на биологијата}}
 
'''Анаероб''' е [[организам]] кај кој процесот на [[дишење]] се одвива во отсуство на [[кислород]]. Мал број организми (како [[анаеробни бактерии]]) живеат во анаеробни услови.
941.847

уредувања