Разлика помеѓу преработките на „Дина“

Додадени 24 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Никулец за географија
с (Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец)
с (Бот: Промена на шаблон: Никулец за географија)
'''Дина''' е форма на [[Пустина|пустински]] [[релјеф]], односно куп од [[песок]].
Дините се создаваат со природното струење на воздухот во околини каде што е суво и има изобилство на ситен песок, кој се наносува на некоја површина во еден куп. Резултатот е дина. Има најразлични видови на дини, кои што зависат од условите со кои се изградени.
{{Никулец заод географијаобласта на географијата}}
 
[[Категорија:Релјеф]]
941.847

уредувања