Месна мрежа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 52 бајти ,  пред 13 години
с
Бот: Промена на шаблон: Никулец
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: id:Local area network)
с (Бот: Промена на шаблон: Никулец)
Компјутерите поврзани мегусебно во мрежа преку свич (разделник) оформуваат '''локална мрежа''' односно LAN. Во таа локална мрежа сите компјутери кои се поврзани можат да разменуваат податоци го големи брзини како 100 мега бити во секунда па се до 1 гига бити во секунда
 
{{Никулец од областа на информатиката}}
 
[[Категорија:Компјутери]]
941.847

уредувања