Разлика помеѓу преработките на „Температура на самозапалување“

с
Бот: Промена на шаблон: Никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Никулец)
Температура на самозапалување на некоја супстанца претставува најниската температура на која доаѓа до нејзино спонтано запалување при нормален атмосферски притисок и без присуство на пламен или искра.
 
{{Никулец од областа на хемијата}}
{{никулец}}
 
== Надворешни врски ==
941.847

уредувања