Разлика помеѓу преработките на „Јон“

Додадени 42 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Никулец)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Никулец од областа на хемијата}}
'''Јон''' е [[атом]] кој изгубил или примил [[електрон]] односно е променета неговата неутрална природа. Јоните се делат на [[Катјон|катјони]] кои се позитивно наелектризирани поради поголемиот број на протони и [[Анјон|анјони]] кои се негативно наелектризирани јони поради поголемиот број на електрони.
 
941.847

уредувања