Разлика помеѓу преработките на „Ө“

Додадени 35 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Никулец
с (Бот Додава: uk:Ө)
с (Бот: Промена на шаблон: Никулец)
}}
'''Буквата Ө''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користат [[башкирски јазик]] [[калмички јазик]] [[казашки јазик]] [[киргиски јазик]] [[монголски јазик]] [[јакутски јазик]] и [[бурјатски јазик]] . Буквата потекнува од кириличната буква О со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /œ/.
{{Никулец за кирилична буква}}
{{никулец}}
 
[[bg:Ө]]
941.847

уредувања