Разлика помеѓу преработките на „Т (кирилица)“

Додадени 35 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Никулец
с (Бот Додава: tr:Te (Kiril))
с (Бот: Промена на шаблон: Никулец)
'''Буквата Т''' е 23 буква од [[македонска азбука|македонската азбука]]. Буквата ја има во сите кирилични азбуки и скоро секаде има иста звучна вредност /t/. Буквата има потекло од грчката азбука, и често се меша со латиничната буква T со која имаат иста форма и иста звучна вредност.
 
{{Никулец за кирилична буква}}
{{никулец}}
 
[[Категорија:Македонска азбука]]
941.847

уредувања