Социјалистичка Република Словенија: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: Промена на шаблон: Историја-никулец
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: Промена на шаблон: Историја-никулец)
'''Социјалистичка Република Словенија''' било официјално име на [[Словенија]] во склоп на [[СФРЈ]] и била рамноправна членка на федерацијата. Главен град на републиката била [[Љубљана]] а воедно и најголем град. Официјален јазик бил [[словенечки јазик]]. од 1990 СР Словенија стана независна република со новото име Република [[Словенија]].
 
{{Никулец од областа на историјата}}
{{историја-никулец}}
{{Социјалистичка Федеративна Република Југославија}}
 
941.847

уредувања