Разлика помеѓу преработките на „Венети“

Додадени 39 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец)
Некои западни летописци сретнувајќи се со Венедите - кои биле населени најблиску до [[западна Европа]] - мислеле дека тоа е името на целиот народ, и затоа по грешка целиот словенски народ го нарекувале Венеди, наместо Словени.
 
{{Никулец од областа на историјата}}
{{Ист-никулец}}
 
[[Категорија:Историја на Словените]]
941.847

уредувања