Разлика помеѓу преработките на „Голем везир“

Додадени 39 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Голем Везир'''(Садр-и Азам(садразам) или Сердар-и Екрем ([[турски јазик|отомански турски]]: صدر اعظم или وزیر اعظم)) е функција во Отоманската Империја еквивалентна на денешната „премиер“. Тој беше „шеф“ на другите [[везир|везири]] а нивното собрание се нарекувало „Кубеалти везири“.
{{Никулец од областа на историјата}}
{{Ист-никулец}}
 
[[Категорија:Отоманска империја]]
941.847

уредувања