Разлика помеѓу преработките на „Хацон“

Додадени 39 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец)
'''Хацон''' или '''Хатсон''' ([[латински јазик|латински]]: ''Rex Hatson'' или ''Rex Hacon'') бил првиот [[крал]] на првата македонска средновековна држава, наречена [[Македонска Славинија]]. Владеел во 20-те години на [[7 век]].
 
{{Никулец од областа на историјата}}
{{ист-никулец}}
 
[[Категорија:Македонија во Средниот век]]
941.847

уредувања