Каза: Разлика помеѓу преработките

Додадени 39 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец)
'''Каза''' е територијална единица во Отоманската империја, помала од [[санџак]]. Еден санџак обично бил поделен на повеќе кази, чиј управител се нарекувал [[кајмакам]], кој има ранг на [[бег]] и е еднаков на [[полковник]] во војската. Најмала територијална единица е [[нахија]], управувана од [[мудир]].
 
{{Никулец од областа на историјата}}
{{Ист-никулец}}
 
[[Категорија:Отоманска Империја]]
941.847

уредувања