Разлика помеѓу преработките на „Балкански сојуз“

Додадени 39 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец
с (Бот Брише: he:הליגה הבלקנית)
с (Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Никулец од областа на историјата}}
{{ист-никулец}}
 
'''Балканскиот сојуз''' е сојуз помеѓу Србија, Бугарија, Грција и Црна Гора насочен против [[Отоманска Империја|Османлиската Империја]]. Балканскиот сојуз е едната од страните која ја води [[Прва балканска војна|Првата балканска војна]]. Судирот на сојузниците, по војната води до [[Меѓусојузничка војна|Меѓусојузничката војна]].
941.847

уредувања