Разлика помеѓу преработките на „Софизам“

Додадени 94 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Софизам''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''σοφίστες'', што значење „мудрувач“, или оној кој мудрува, т.е. „прави“ мудрост, односно оној кој профитира од мудрост; ''σοφός'', „мудрец“, исто така ''[[волшебник]]'') првично бил термин за техниките учени од многу почитуваната група на учители на [[философија]] и [[реторика]] во античка [[Грција]].
 
 
* [[Горгија]] бил исто така, славен оратор и софист кој ги пленел слушателите толку многу што бил масовно имитиран. Тој сметал дека сѐ е небитие ([[нихилизам]]) и дека постоењето на битието е апсурд.
 
==Референци==
*Учебник по филозофија за четврта година по гимназиско образование.
 
[[Категорија:Философија]]
282

уредувања