Разлика помеѓу преработките на „Скалар“

Додадени 29 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: Промена на шаблон: Математика-никулец
с (Бот Додава: bs:Skalar (matematika))
с (Бот: Промена на шаблон: Математика-никулец)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
<div align=center>{{Математика-никулецНикулец од областа на математиката}}</div>
 
Во [[математика]]та, под поимот скалар се подразбира величина која во себе носи „информација“ само за [[количество]] (квантитет). Основен и најчест пример за скаларни величини во математиката се [[Број|броевите]]. Во [[физика]]та под поимот скалар се подразбира, речиси секогаш, токму број. Наспроти ''скаларните величини'' стојат ''[[Вектор|векторските величини]]''.
941.847

уредувања