Разлика помеѓу преработките на „Геб“

Додадени 108 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Geb end Nut01.jpg|right|thumb|240px|[[Нут]] во човечка форма, и Геб со глава на змија]]
{| align=left
 
Бил нарекуван „Ерпа“, т.е. „наследен поглаватар“ на боговите и „татко на боговите“, односно на Озирис, Сет, Изида, Нефтида. Првобитно бил бог на земјата, но подоцна станал бог на мртвите, бидејќи ја претставувал земјата во која покојнилот се полагал. Бил претставен како човек. Една легенда го поистоветува со гуската, птица која подоцна му била посветена, што е алузија на идејата дека тој го создал првобитното јајце од кои настанало светот.
 
==Референци==
*Египетска религија - египетската идеја за задгробниот живот - Е.А. Волис Баџ
 
{{Египетски божества}}
282

уредувања