Разлика помеѓу преработките на „Папа Каликст I“

Додадени 9 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: Промена на шаблон: Христијанство-никулец
с (Бот: Промена на шаблон: Infobox Pope)
с (Бот: Промена на шаблон: Христијанство-никулец)
'''Папа Каликст I''' бил [[папа|римски папа]] пет години, од [[20 декември]] [[217]] година до [[222]], во време на управувањето на римските императори Хелиогабал и Александар Север. Тој е маченик според [[Ватикан]], е канонизиран за светец од [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]]. Негов празник е 14 [[октомври]].
 
{{Никулец за Христијанството}}
{{Христијанство-никулец}}
 
{{Папи}}
941.847

уредувања