Разлика помеѓу преработките на „Папа Елевтериј“

Додадени 9 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Христијанство-никулец
с (Бот: Промена на шаблон: Infobox Pope)
с (Бот: Промена на шаблон: Христијанство-никулец)
'''Папа Елевтериј''' ([[латински јазик|лат.]]: ''Eleutherius'') бил [[папа|римски папа]] од [[174]]/175 до [[189]]. Негов празник е [[26 мај]]. Погребан е во [[Ватикан]], блиску до телото на [[Св.Петар]]. Покасно, во текот на [[1591]], неговите останки биле пренесени во [[црквата Света Сузана]] по желба на ''Камила Перети'', сестра на [[папа Сикст V]].
 
{{Никулец за Христијанството}}
{{Христијанство-никулец}}
 
{{Папи}}
941.847

уредувања