Разлика помеѓу преработките на „Анатомија на растенијата“

с
Бот: Промена на шаблон: Ботаника-никулец
с (Бот: Менува Категорија:Растителна анатомија)
с (Бот: Промена на шаблон: Ботаника-никулец)
За основоположници на растителната анатомија се сметаат [[Марчело Малпиги]] и [[Н. Грју]], кои резултатите од микроскопските проучувања за растенијата ги објавуваат во ''[[Anatomie plantarum]]'' (на Малпиги) и ''[[Anatomy of plants]]'' (на Грју).
 
{{Никулец од областа на ботаниката}}
{{Ботаника-никулец}}
 
[[Категорија:Анатомија на растенијата]]
941.847

уредувања