Разлика помеѓу преработките на „Линукс“

Додадени 45 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Инф-никулец
с (Бот Менува: hy:Լինուքս)
с (Бот: Промена на шаблон: Инф-никулец)
::''Оваа статија се однесува на оперативниот систем ГНУ/Линукс. За јадрото Линукс, видете [[Линукс (јадро)]].''
 
{{Никулец од областа на информатиката}}
{{Инф-никулец}}
 
[[Податотека:Tux.svg|thumb|150px|[[Такс]], маскотата на Линукс]]
941.847

уредувања