Разлика помеѓу преработките на „Алкан“

Додадени 33 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Хемо-никулец
с (Бот Додава: lb:Alkanen)
с (Бот: Промена на шаблон: Хемо-никулец)
* [[Грињаров реагенс|Грињаров (Grignard) реагенс]] - Грињаровите реагенси претставуваат алкил магнезиумови халогениди (RMgX). Тие лесно хидролизираат на алан и магнезиум хдроксид халогенид.
 
{{Никулец од областа на хемијата}}
{{Хемо-никулец}}
 
[[Категорија:Алкани|*]]
941.847

уредувања