Неорганска хемија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 29 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: Промена на шаблон: Хемија-никулец
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Хемија-никулец)
'''Неорганска [[хемија]]''' е гранка на хемијата која се занимава со изучување на својствата на неорганските соединенија. Ова поле ги покрива соединенијата на сите елементи од периодниот систем освен, големиот број на органски соединенија, кои се пак предмет на органската хемија. Разликата меѓу двете дисциплини е далеку од апсолутна. [[Оранометална хемија]] е пример област каде што и двете дисциплини делат заеднички интерес.
 
{{Никулец од областа на хемијата}}
{{Хемија-никулец}}
 
[[Категорија:Хемија]]
941.847

уредувања