Разлика помеѓу преработките на „Реактант“

Додадени 29 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: Промена на шаблон: Хемија-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Хемија-никулец)
Две или повеќе супстанции кои реагираат меѓу себе при што даваат некоја друга [[супстанција]] се викаат '''реактанти'''. При некоја [[хемиска реакција]] барем еден од продуктите се троши.
 
{{Никулец од областа на хемијата}}
{{Хемија-никулец}}
 
[[Категорија:Хемија]]
941.847

уредувања