Разлика помеѓу преработките на „Европска асоцијација за слободна трговија“

с
нема опис на уредувањето
с
 
'''Европската Слободна Трговска Асоцијација''' (на [[Англиски јазик|англиски]]: ''European Free Trade Association'' или ''EFTA'') е воспоставена на [[3 мај]], [[1960]] година како алтернатива за [[Европа|европските]] држави на кои не им било дозволено или не сакале да се придружат кон [[Европска Заедница|Европската Заедница]] (денес наречена [[Европска Унија]]).
 
[[Податотека:EFTA countries.PNG|thumb|300px|Земји членки на EFTA]]
 
Договорот бил потпишан на [[4 јануари]], [[1960]] во [[Стокхолм]] од седум држави. Денес само [[Исланд]], [[Норвешка]], [[Швајцарија]] и [[Лихтенштајн]] се членови на ЕСТА.