Разлика помеѓу преработките на „Базалт“

Додадени 39 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Геол-никулец
с (Бот: Промена на шаблон: Геол-никулец)
[[Податотека:BasaltUSGOV.jpg|thumb|300px|Базалт]]
'''Базалт''' е општа [[вулкан]]ска мрка [[карпа]] која е многу тврда, потврда од [[гранит]]от. Базалтот го сочинува дното на длабоките мориња и служи како многу добар градежен материјал, особено за градење на патишта.
{{Никулец од областа на геологијата}}
{{геол-никулец}}
 
[[Категорија:Карпи]]
941.847

уредувања