‘Рбетен мозок: Разлика помеѓу преработките

Додаден 41 бајт ,  пред 12 години
с
Бот: Промена на шаблон: Био-никулец
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Бот Додава: als:Rückenmark)
с (Бот: Промена на шаблон: Био-никулец)
[[Сива маса|Сивата маса]] на ‘рбетниот мозок се состои највеќе од [[Тело на нервната клетка|невроцити]] и [[дендрит]]и, додека околната [[бела маса]] се состои од [[Нервно влакно|аксони]] групирани во [[Ганглија|ганглии]]. ‘Рбетниот мозок учествува во [[рефлекс]]ните функции во кои не е задолжително вмешан и черепниот мозок.
 
{{Никулец од областа на биологијата}}
{{Био-никулец}}
 
[[Категорија:Нервен систем]]
941.847

уредувања