Едноклеточен организам: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: Промена на шаблон: Наука-никулец)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:E coli at 10000x, original.jpg|thumb|250px|right|Кластер на бактеријата ''[[Ешерија коли]]'' зумирана 10,000 пати.]]
'''ЕдноклеточенМикроб''' (од {{lang-el|μικρός}}, ''микрос'', "мал" и {{Polytonic|ὀργανισμός}}, ''организмос'', "организам"; се изговара '''микро организам''' или '''микро-огранизам''') е [[едноклеточен организам]] чиешто тело се поистоветува со поимот [[клетка]]. Постојат и [[Прокариота|прокариотски]] и [[Еукариота|еукариотски]] едноклеточни организми. Кај нив клетките се диференцирани така што се способни за самостоен [[живот]].
 
[[Органела|Органелите]] на едноклеточните организми се аналогни на [[орган]]ите кај [[Многуклеточен организам|повеќеклеточните]], при што, за разлика од органелите на клетките од еден многуклеточен организам, се поспецијализирани.
Едноклеточни организми се [[Бактерија|бактериите]], [[праживотни]]те, некои видови на [[алги]] и слично.
 
{{Никулец од областа на наукатабиологијата}}
 
[[Категорија:Екологија]]