Куглање на девет кегли: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
сНема опис на уредувањето
 
== Куглање во Македонија ==
Во Македонија играта постои од 1977 година кога е официјално регистриран првиот играч, иако игратанатпревари се практикувапрактикуваат и неколку години порано (Од 1973) во кугларницата “Мусандра“ во Скопје на рекреативно ниво. Првите регистрирани клубови се Вардар, Металург, Сини, ФАС, Метропол, Работнички, Парк, 22. Декември, Пелагонија, Алумина, Макпетрол, Металец итн. Во склоп на повеќето кугларски клубови има и женски членови, па со тоа и самите колективи имаат и женски екипи под истото име. Во тој период Скопје е единствениот центар на куглањето, но подоцна се градат кугларници ширум Македонија, и тоа Велес, Битола, Струга, Штип, Тетово, Охрид, Маврово и Ресен.<br /> Денес се кугла единствено во Скопје (кугларница Мусандра), Битола (кугларница Атлантик) и Струга (кугларница хотел Дрим) иако во поголемите градови имало и повеќе од една кугларница.
 
=== Куглањето денес ===
Женска лига во Македонија не постои повеќе од една деценија. <br />
<br />
Во поединечна конкуренција, секоја година Македонија одбира државен првак. Актуелен државен првак е СашоТодор ТрпковскиМанев, играч на Макпетрол, а кај девојките Данче Гијевска од Работнички.
== Надоврешни врски ==
* [http://www.kuglana.blog.com.mk Блог на македонското куглање]<br />
* [http://www.fiqwnba-nbc.de Светска федерација на девет кегли]<br />
* [http://www.kuglanje.org.mk/mk/Default.htm Официјална страница на КФМ]
16

уредувања