Разлика помеѓу преработките на „Ван дер Валсов полупречник“

с
Бот: Промена на шаблон: Наука-никулец
с (Бот: Промена на шаблон: Наука-никулец)
Ако се замислат атомите или [[молекул]]ите како топки чијашто површина ја градат од центарот најоддалечените електрони, Ван дер Валсовите радиуси се всушност радиусите на тие топки.
 
{{Никулец од областа на науката}}
{{Наука-никулец}}
 
[[Категорија:Хемија]]
941.847

уредувања