Разлика помеѓу преработките на „Бранко Заревски“

Додадени 17 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
Зарески е роден во [[Битола]] на [[19 ноември]] [[1920]] година. Починал во [[Скопје]] на [[4 мај]] [[1979]] година. Завршил средно образование. Работел како новинар и уредник во весникот „Нова Македонија“ и во Заедницата за издавачка дејност на „Нова Македонија“. Член на ДПМ од [[1970]] година. Посмртно неговите песни се објавени во списанието „Современост“, Скопје, бр. 6, 1979 година и во книгата на Блаже Ристовски Македонскиот стих 1900-1944, Скопје, кн. 1, 1980, стр. 320-345.
 
{{Никулец за биографија}}
{{Биог-никулец}}
 
[[Категорија:Македонски писатели]]
941.847

уредувања