Разлика помеѓу преработките на „Димитар Димитров“

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
Димитар Димитров е роден во с. [[Цакони]], [[Воден]]ско, [[Егејска Македонија]] на [[30 мај]] [[1936]] година. Завршил Филозофски факултет, група филозофија во [[Скопје]]. Доктор по филозофски науки. Професор на Филолошкиот факултет во Скопје. Амбасадор на Република Македонија во [[Русија|Руската федерација]]. Член на ДПМ од [[1970]] година. Автор е на книгите: Овчарче (раскази за деца, 1960), Збогум детство (раскази за деца, 1960), Кога сме деца (раскази за деца, 1962), Животот и уметноста (студија, 1967), Противставување (есеи, 1971), Македонски работи (есеи, 1991), Уметност и човекување (есеи, 1992), Меѓу тоталитаризам и демократија (есеи, 1994), Името и умот (есеи, 1999).
 
{{Никулец за биографија}}
{{Биог-никулец}}
 
[[Категорија:Македонски писатели]]
941.847

уредувања