Разлика помеѓу преработките на „Пау Гасол“

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
'''По Гасол Саез''' е [[Шпанија|шпански]] професионален [[кошарка]]рски играч, роден на [[6 јули]] во [[Барселона]],[[Шпанија]], висок е 2.13 cm и игра во [[НБА]] лигата во тимот на [[Лос Анџелес Лејкерс]]. Тој е син на ''Мариса Саез'' и ''Аугустин Гасол'', неговиот брат [[Марк Гасол]] е исто така НБА играч. Гасол беше продаден на [[Атланта]], но правата ги имаше тимот на [[Мемфис]]. Во Мемфис, Гасол стана рекордер во бројот на: одиграни натпревари, промашени удари, минути во игра, слободни фрлања, офанзивни и дефанзивни скокови, блокови и поени.По седум поминати години во тимот на Мемфис, тој беше продаден на тимот од Л.А на [[1 Февруари]], [[2008]] година.
 
{{Никулец за биографија}}
{{Биог-никулец}}
 
[[Категорија:Кошаркари]]
941.847

уредувања