Разлика помеѓу преработките на „Мите Грозданов“

Додадени 17 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Категорија:Родени во 1943 година)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
'''Мите Грозданов''' е познат македонски глумец. Тој е роден во [[1943]] година во [[Струмица]]. Веднаш по дипломирањето на Театарската Академија во [[Белград]], станува дел од [[Драмски театар Скопје|Драмскиот театар Скопје]], а една година подоцна, во [[1968]] година го добива највисокото театарско признание во [[Југославија]] „''Златен ловоров венец''“ за главната улога во претставата „Партитура за еден Мирон“ од [[Коле Чашуле]]. Во својата театарска дејност се истакнува со мошне сензибилна фактура, залагајќи се секогаш со максимална лична креативност и сценска еластичност. Го негува рецитирањето, а во неговит репертоар се наоѓаат и неколку монодрамски остварувања. Своевремено, своите режисерски амбиции ги остваруваше со драмските аматери на КУД „Јосиф Јосифовски“ од [[Гевгелија]].
 
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Македонски глумци]]
941.847

уредувања